Pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej
Cera tłusta należy do typu skór najbardziej problematycznych i wymagającej bardzo wzmożonej pielęgnacji. Charakteryzuje się nadczynnością gruczołów łojowych, z widocznymi ujściami tych gruczołów a także pogrubionym naskórkiem spowodowanym nadmierną jego keratynizacją. W konsekwencji zwiększonego wydzielania sebum, skóra staje się błyszcząca i lepka a zbyt duża ilość martwego naskórka powoduje, że jest ona szorstka, szara i ziemista. Niewłaściwa praca gruczołów łojowych a także nadmierna keratynizacja naskórka, powodują zatykanie ujścia gruczołu łojowego co prowadzi do powstawania zaskórników. Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników: otwarte (czarne) i zamknięte (białe).
Jedną z głównych wad skóry tłustej jest jej skłonność do powstawania zmian trądzikowych. Pojawiające się bardzo często w przypadku skóry tłustej zaskórniki, mogą ulegać nadkażeniu przez bakterie naturalnie bytujące na skórze, wywołując w nich miejscowy stan zapalny. Główną bakterią odpowiadającą za wywołanie stanu zapalnego jest Propionibacterium Acnes. Należy przy tym określić, że pojedyncze grudki czy krosty są w pełni normalne przy tego typu cerach tłustych i nie zawsze stanowią stan przedtrądzikowy lub właściwy trądzik.
W przypadku skór tłustych i ze skłonnością do powstawania zmian trądzikowych oraz skór już zajętych trądzikiem, bardzo ważną rolę odgrywa pielęgnacja w gabinecie kosmetologicznym połączona często z leczeniem dermatologicznym. Powinna być ona ukierunkowana na czynniki pogarszające stan skóry. Należy do nich zahamowanie łojotoku, regulacja pracy gruczołów łojowych, zapobieganie tworzenia się zaskórników, łagodzenie stanów zapalnych, regulacja procesów rogowacenia skóry a przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Niestety, w wielu przypadkach, wdrożone musi zostać leczenie farmakologiczne, które w połączeniu z zabiegami kosmetologicznymi przynosi najlepsze rezultaty. Mimo, iż okresie letnim ogranicza nas w możliwości korzystania z wielu zabiegów, nie oznacza to, że musimy zupełnie z nich zrezygnować. Obecnie możemy zaoferować pacjentom wiele zabiegów, które będą w doskonały sposób pielęgnować skórę w tym okresie.
Wiosnom i latem szczególna uwagę powinniśmy skupić na złuszczaniu i oczyszczaniu skóry z nadmiaru sebum a także obumarłych komórek naskórka. Przykładem takich zabiegów jest zabieg oczyszczania wodorowego, który dogłębnie oczyści skórę z zalegających w porach zanieczyszczeń, resztek makijażu i filtrów słonecznych, ureguluje pracę gruczołów łojowych a także poprawi poziom nawilżenia skóry. W złuszczaniu naskórka w tym okresie pomoże nam głównie kwas migdałowy, który nie wykazuje działania światłouczulającego. Peeling ten dodatkowo wyraźnie wygładzi skórę, zadziała rozjaśniająco i przeciwzapalnie. W celu regeneracji i ewentualnego złagodzenia zmian zapalnych, możemy wykonać zabieg z użyciem niebieskiego światła LED. Poza pielęgnacją gabinetową skóry tłustej i problematycznej, bardzo ważna jest również odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa. W produktach do pielęgnacji przede wszystkim powinny się znaleźć składniki takie jak siarka, miedź, cynk, delikatne kwasy złuszczające, szczególnie w okresie wiosenno letnim, głownie kwas azelainowy i migdałowy, wyciągi roślinne działające przede wszystkim antybakteryjnie jak szałwia, rumianek, drzewo herbaciane, arnika czy oczar wirginijski, witaminy z grupy B, kwas hialuronowy, krzemionka a także algi.
Comments